„W czas Bożego Narodzenia
w czas
 srebrzysto-złoty

płyną w niebo kolędy
na  skrzydłach tęsknoty…”

Kolędowanie to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, które w silnie skomercjalizowanym świecie współczesnym staje się potrzebą na miarę obecnych czasów. To właśnie na nas  współcześnie żyjących spoczywa zadanie przekazania dziedzictwa wiary naszych przodków poprzez piękną tradycję śpiewania kolęd w naszych domach rodzinnych i kościołach. W niedzielę 29 grudnia 2019 r. w liturgiczne wspomnienie Świętej Rodziny w przepięknym, błażowskim kościele w niepowtarzalnym klimacie Świąt Bożego Narodzenia odbyło się niecodzienne wydarzenie – I Błażowskie Kolędowania ze Świętą Rodziną. To wyjątkowe spotkanie zorganizowane razem z chórem parafialnym i grupą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Błażowej    i oddziałów przedszkolnych, zgromadziło  na wspólne śpiewanie kolęd przy błażowskiej szopce, rodziców  ze swoimi dziećmi, babcie i dziadków z wnukami oraz osoby, które dotarły do kościoła z różnych zakątków naszej gminy. Podczas koncertu usłyszeliśmy pastorałki z życzeniami w wykonaniu dzieci oraz znane kolędy zaprezentowane przez chórzystów.

W ten dzień kościół stawia mam przed oczy Świętą Rodzinę z Nazaretu, od której powinniśmy uczyć się wzajemnego szacunku oraz świadomości, że miłość musi być gotowa na wiele wyrzeczeń, wzajemną akceptację i na przebaczenie. Idąc po śladach Jezusa, Maryi i Józefa, staramy się także modlić, rozważać, odkrywać i rozumieć tajemnicę wewnętrznego bogactwa, które ożywiało ich całe życie. Takie wspólne śpiewanie kolęd jest dla nas przykładem jak łączyć pokolenia. Jednocześnie staje się wzorem do naśladowania dla dzieci  i jest wyrazem naszej wiary. Patrząc na liczną grupę wiernych, która przyszła, aby zakolędować, bądź też posłuchać pięknie zaprezentowanych kolęd, postarajmy się, aby tę tradycję kontynuować w naszej parafii, bo przecież „…na próżno Chrystus rodzi się w żłobie jeśli się nie narodzi w Tobie…”. Życzymy wszystkim w Nowym Roku:

„Aby Nowonarodzony Chrystus

obudził w nas to, co jeszcze uśpione,

ożywił to, co już martwe,

niech światło Jego słowa

prowadzi nas przez życie do wieczności.”