Oto jest dzień, który dał nam Pan!
Weselmy się i radujmy się w nim. Alleluja , alleluja…”

Takim radosnym dniem dla członków Chóru Parafialnego działającego przy Parafii p.w. św. Marcina w Błażowej, była niedziela 25 sierpnia 2019r. W to słoneczne, niedzielne przedpołudnie w naszej świątyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie – Jubileusz 10-lecia  działalności reaktywowanego w 2009 r. przez księdza Karola Ciurko Chóru Parafialnego. Przed rozpoczęciem Jubileuszowej Eucharystii  połączonej z okolicznościowym koncertem, dyrygent chóru, obecny organista Jerzy Widak, powitał  w imieniu własnym i chórzystów zaproszonych gości: czcigodnych księży, siostry zakonne, przedstawicieli władz samorządowych,  instytucji oraz osoby zaprzyjaźnione. Szczególnie gorąco przywitał gościa honorowego – Pana Józefa Ślęczkę z żoną Stanisławą (zasłużonego dla parafii, emerytowanego, wieloletniego prowadzącego chór męski ze scholą  i organistę Parafii Błażowa w latach 1953-2014) oraz byłych i obecnych chórzystów z rodzinami, a także wszystkich, którzy w tym szczególnym dniu chcieli być z nimi.

Piękne, jubileuszowe święto połączone z okolicznościowym koncertem, rozpoczęła uroczysta Msza Święta, koncelebrowana przez proboszcza parafii ks. prałata Jacka Rawskiego wraz z księżmi wikariuszami – Tomaszem Brodowiczem i Mateuszem Jakieła. W czasie Eucharystii chórzyści modlili się za zmarłych i żyjących organistów, dyrygentów i chórzystów, którzy poświęcili się muzyce kościelnej w naszej parafii, a swoim śpiewem  umacniali wspólnotę ludzi wiary. Po zakończonej mszy świętej  Danuta Bator przybliżyła krótką historię i tradycje śpiewu chóralnego, które w Parafii Błażowa sięgają początku XX wieku. Pierwsze informacje dotyczą lat przedwojennych, gdzie działał chór prowadzony przez nauczyciela Eugeniusza Wojturskiego. (Obecnie w Błażowej mieszka jego rodzina – synowa Barbara
z dziećmi.) Po wojnie prowadzenie chóru przejął Franciszek Kulpa, który jednocześnie prowadził lekcje muzyki i nauki na instrumencie. U niego pierwszych nutek uczył się Józef Ślęczka, który okazał się jego następcą na stanowisku organisty w błażowskiej parafii.

Obecny chór „Jubilat” został założony przez księdza Karola Ciurko w 2009 r. Przez okres 10 lat jego prowadzącymi byli: ks. Grzegorz Polasz, ks. Tomasz Słodyczka, Krzysztof Hus, Wojciech Kruczek. Od 2016 r. prowadzenie chóru przejął Jerzy Widak, który pełni jednocześnie funkcję organisty w naszej parafii. Chórzyści przygotowują repertuar pieśni religijnych na cały rok liturgiczny, aby śpiewem ubogacać liturgię niedzielnej mszy świętej, święta kościelne, państwowe oraz ważne wydarzenia w parafii. Przez 10 lat historię chóru tworzyli i tworzą osoby, które bezinteresownie przygotowują programy na różne okazje i to dzięki nim chór przetrwał do dziś. Śpiew chóralny to dla wielu sposób wyrażania głębokiej wiary, ucieczka od trudów dnia codziennego oraz  rodzaj modlitwy. Dzięki niemu można poczuć jak łączy  i cieszy wspólne śpiewanie, bo tradycja muzyczna kościoła stanowi „skarbiec nieocenionej wartości”, którą należy pielęgnować i rozwijać. Czerpią radość z muzyki, powtarzając za św. Augustynem: „Módlmy się śpiewając i modląc się śpiewajmy”.

W koncercie „Chór Jubilat” zaprezentował wybrane utwory i pieśni  – „chóralne perełki”, które wykonywał w ciągu roku liturgicznego przez okres 10 lat swej działalności artystycznej.  Można było usłyszeć pieśni wykonane a cappella na cztery głosy oraz opracowane   z wykorzystaniem instrumentów (flet, trąbki, gitara). Część utworów wykonali soliści w połączeniu z chórem. Pięknie zabrzmiał utwór „Aniele Boży, stróżu mój” Pawła Bębenka wykonany przez dzieci w połączeniu z czterogłosem chóru. Zaprezentowane utwory to:  Za chwilę przyjdzie Pan, Tłumy serc, Furtka, Bogurodzica, Skosztujcie i zobaczcie, Witaj pokarmie, Dzięki Ci Panie, Ty obecny wśród nas, Ogarnij mnie płomieniu, Aniele Boży, stróżu mój, Panno piękniejsza, Witaj Matko uwielbiona, Podnieś mnie Jezu, Kochaj nas Mały Panie, Pastuszkowie bracia mili, Schowaj mnie, Jesteśmy piękni, Błogosławieni miłosierni, Leć muzyczko.

Chórzyści podziękowali proboszczowi parafii ks. prałatowi Jackowi Rawskiemu za umożliwienie śpiewania na chwałę Bożą w przepięknej, błażowskiej świątyni, a wszystkim zebranym za to, że wytrwali do końca koncertu.

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 10-lecia Chóru Parafialnego było okolicznościowe spotkanie byłych i obecnych chórzystów oraz zaproszonych gości w Domu Parafialnym.
W pięknie odnowionej sali  Domu Parafialnego wszystkich zebranych w imieniu organizatorów serdecznie powitali dyrygent Jerzy Widak i Danuta Bator. Następnie głos zabrała żona byłego chórzysty i dyrygenta Zdzisława Wielgosa – Pani Zofia Wielgos, która pogratulowała Jerzemu Widakowi zaangażowania i ogromnego wkładu na rzecz tworzenia muzyki sakralnej w Parafii Błażowa.

Niezmiernie wzruszająca i podniosła, podczas spotkania z chórzystami, była chwila składania życzeń i odśpiewania „Sto lat” oraz pieśni „Życzymy, życzymy” dla honorowego gościa jubileuszowej uroczystości – Pana Józefa Ślęczki. Kończąc uroczyste obchody i jubileuszowe świętowanie, chórzyści serdecznie podziękowali wszystkim byłym chórzystom i zaproszonym gościom za życzenia i gratulacje. Szczególnie za to, że w tak ważnym dniu chcieli być razem z nimi i swoją obecnością uświetnili uroczystość.